🚚 Fast, Free, and Fabulous — Shipping’s On Us!
Skip to product information
Out of stock
Verec Side Table Natural
$225.00 USD
Shopping for your 🏠 home? Great — these are retail prices!
If you’re buying for a 📎business or 🎨 interior design project, check out zuomod.com to see exclusive wholesale pricing.
Elevate your interior with the Verec Side Table Natural, a modern masterpiece in natural. Made from fir wood, MDF, plywood and steel, this piece provides both durability and elegance.
SKU: 110723 UPC: 842896188857
- Assembly required
- Fir Wood rectangular shape tabletop
- Rubber feet help prevent floor scratches
- Drawer: 15.7" W x 3.5" H (outer)
- Drawer: 15" W x 11" D x 3.1" H (inner)
- Tabletop: 17.3" W x 15" D
- Supports up to 55 lb
Specifications
| Top Shape | Rectangle |
| Leg Color | Bronze |
| Product Height Adjustable | No |
| Product Weather Resistant | No |
| No of Drawer | 1 |
| Feet Type | Rubber feet |
Measurements
| Product Dimensions | 20.7" W x 15" D x 25.2" H |
| Product Drawer Dimensions | Drawer: 15.7" W x 3.5" H (outer) |
| Weight | 16.1 lbs |

Materials
| Top Material | Fir Wood |
| Leg Material | Steel |
| Structure Material | Fir Wood, MDF, Plywood |
| Product Materials | Fir Wood, MDF, Plywood, Steel |
| Species of Wood | Fir Wood |
More Info
| Brand | Zuo |
| Product Type | End Table |
| Product Color | Natural |
| Product Style | Modern |
| Number of Pieces Included | 1 |
| Estimated Arrival Time | 1 - 3 business days |
| Care Information | Clean with mild soap and warm water. |
| Warranty | 3 years of limited warranty |